Udalosti

27. február 2019

Degustácia Vinárstva TAJNA

,,Vrábeľskú oblasť už naši predkovia identifikovali ako ideálnu pre pestovanie viniča a tradícia jeho pestovania v našom regióne siaha do 12. Storočia. Vo Vrábľoch a priľahlých dedinách bolo prirodzené, že každá rodina vlastnila vinohrad a spôsob výroby vína bol každému vštepovaný už od malička. V roku 2011 sa začala písať nová história nášho vinohradu v Tajnej. Na hone Sari sme v prevej etape vysadili 6,7 ha nových vinohradov. Vďaka výberu odrôd, klonov, typov vedenia a orientácie vinohradu získava tento projekt úplne inú perspektívu a maximálne využíva jedinečné klimatické a pôdne podmienky tejto lokality. V roku 2013 sme k tejto výmere doplnili ďalších zhruba 10 ha nových vinohradov, čím je dnes hon Sari so 16 ha novovysadených vinohradov jednou z najväčších ucelených výmer vinohradov vo Vrábeľskom vinohradníckom rajóne. Po veľkom ročníku 2017 sme si mysleli, že červené vína sa už v niektorých parametroch nedajú prekonať. Ročník 2018 nám ale znova potvrdil, že na Tajnej sa dajú robiť veľké červené vína. Historicky si nepamätáme, že zo štyroch za sebou idúcich rokov, 2015, 2016, 2017, 2018, boli s výnimkou 2016-ky tri ozaj excelentné. Červené vína ročníka 2018 budú veľké, plné slnka, s kvalitne odbúranou kyselinou jablčnou, ale najmä s vysokým alkoholom v rozmedzí 15 až 15,5 obj.%. Podobne ako v ročníku 2017, sa nám podarilo urobiť vysokú kvalitu zo všetkých červených odrôd. To znamená, že uzrie svetlo sveta aj Cuvée Secret Reserva 2018, ktorá sa robí len vo výnimočných ročníkoch a tým ročník 2018 určite bol.“

 

5. december 2018

Degustácia Dubovský&Grančič

TÁTO VINÁRSKA DVOJICA SA ZAMERALA JEDNOZNAČNE NA KVALITU
A TO NIELEN V PIVNICI, ALE AJ VO VINICI.

Bohumil Dubovský a Miloš Grančič pochádzajú z vinárskych rodín. Starí rodičia pána Dubovského mali už pred prvou svetovou vojnou krásny, takmer hektárový terasový vinohrad nad Svätým Jurom. V časoch združstevňovania im bol odobratý a ako náhradu dostali iný, ale na veľmi ťažko dostupnom mieste.Napriek tomu za niekoľko rokov aj na takejto polohe dokázali vypestovať kvalitné hrozno. Predkovia Miloša Grančiča boli tiež spojení s vínom, čo dokladujú aj historické záznamy až z roku 1740. Na Slovensku nie je veľa
vinárstiev, ktoré by mali tak hlboké vinohradnícke a vinárske korene. Miloš s Bohušom sa poznali už od detstva, v neskoršom veku ich spojilo hlavne víno. V roku 2003 sa rozhodli, že skúsia urobiť niekoľko sto litrov vína spolu. Víno sa podarilo, a tak v nasledujúcom roku zvýšili produkciu. Nakoniec sa v roku 2005 rozhodli založiť si spoločné vinárstvo. Základom ich stratégie bolo robiť víno iba z hrozna dopestovaného vo Svätom Jure. Všetko svoje úsilie preto venovali rozvoju vinohradov. Doteraz sa im podarilo získať dvanásť hektárov parciel v okolí Svätého Jura. Časť z nich vlastnia, zvyšok si prenajímajú. Časom zistili, že modrým odrodám predsa len vyhovuje trochu teplejšie podnebie, preto odrody Dunaj a Cabernet Sauvignon nakupujú zo Svodína.

 

19. decembra 2018

Degustácia Chateau Freistadt

Hlavným motívom ochrannej značky Chateau Freistadt sú tri ruže, ktoré sú synonymom pre označenie mesta, pretože Hlohovec je mestom ruží, ktoré sú dominantou záhrad, ulíc a parkov počas celého leta v tomto meste. Symbolizujú tradíciu, súčasnosť, ale i budúcnosť, ktorá je tu s nami ako kvalitné archívne víno s jeho históriou. Územie je zaradené v malokarpatskej vinohradníckej oblasti, avšak vinohrady sa rozprestierajú východne od rieky Váh pod južnými svahmi Považského Inovca. Slnko a jedinečná pôda s vyšším obsahom vápnika sú typické pre tento rajón. Rieka Váh je významným darcom energie, ktorá ochraňuje časť viníc na jej brehu pred jarnými a zimnými mrazmi. Koncept mladého a odvážneho projektu je postavený na tradícii názvu značky vína Chateau Freistadt a dopestovaného hrozna z Hlohoveckého rajónu v Malokarpatskej vinohradníckej oblasti. Chateau Freistadt prináša vína prémiovej rady z Hlohoveckých vinohradov, ktoré sú z ročníkov 2011 až 2018 . Ivan Kováč, ktorý je majiteľom ochrannej známky Vinárstva Chateau  Freistadt v spolupráci s Tomášom Kristom z Milotíc, ako jedným z najlepších moravských vinárov sa svojim citom a umom podpísali pod tieto vína.

 

16. mája 2018

Degustácia Vinárstva Šintavan

Sme veľmi radi, že zástupcovia Vinárstva Šintavan prijali naše pozvanie, a vôbec po prvýkrát predstavili ich vínka. Spoločnosť Šintavan s.r.o. vznikla v roku 1996. Pôsobí v strednej časti Trnavského kraja, severnej časti okresu Galanta, kde obhospodaruje celkom 1064,06 ha z toho 975,95 ha ornej pôdy a 88,11 ha viníc. Z celkovej produkcie hrozna približne 25% spracujú vo vlastnom vinárstve, cca 50 % hrozna pravidelne odoberajú renomovaní slovenskí vinári / WinsWinery, I.R. Víno Rariga, VillaVíno Rača, Pivnica Radošiná, a iní /, ktorí majú filozofiu svojich vinárstiev založenú na kvalite a teroárovej jedinečnosti Šintavského hrozna. Ostatných 25 % produkcie predávajú spoločnosti  Dufrex Sereď s.r.o., ktorá zabezpečuje surovinu na výrobu šumivého vína pre Hubert Sereď.

 

11. apríla 2018

Degustácia Vinárstva NICHTA

Branislav Nichta, zakladateľ spoločnosti, opisuje svoje poslanie nasledovne: ,,VÍNO NICHTA s.r.o som založil v roku 1997, čím som nadviazal na vinársko-vinohradnícke tradície našej rodiny, ktoré siahajú do začiatku dvadsiateho storočia. Môj prvý dotyk s vinohradníctvom je naveky spojený s dvadsaťpäť árovým vinohradom, ktorý som zdedil po dedovi a začal ho postupne zveľaďovať. Dnes sa moje vinohrady v okolí Čajkova rozprestierajú na ploche tridsiatich hektárov a ich hrozno patrí medzi to najkvalitnejšie na Slovensku. Milujem prácu s hroznom, ktorej sme spolu s celou rodinou zasvätili život. Som presvedčený o tom, že lásku k našej práci je na plodoch našich viníc skutočne cítiť.“

Ďakujeme p. Branislavovi Nichtovi za prijatie nášho pozvania a prezentáciu vín a jeho vinárstva.

 

21. marca 2018

Degustácia Vinárstva Vinidi

Odkiaľ pochádza slovo VINIDI? Niečo s vínom, ale čo presne? VINIDI vo Vás určite evokuje spojitosť s vínom. Pravda je však taká, že VINIDI v pôvodnom význame nemá s vínom nič spoločné. Týmto menom volali Slovanov ešte dávno pred vznikom Samovej ríše. Vzdávajúc hold viac ako dvojtisícročnej tradícii pestovania viniča a výroby vína na území dnešného Slovenska, sa vo VINIDI rozhodli ich vinárstvo pomenovať názvom VINIDI, ktorým zároveň symbolizuje nerozlučnú spojitosť  vín s pôdou, podnebím a umom ľudí z regiónu.

 

31. januára 2018

Degustácia CHATEAU RÚBAŇ

,,Víno sa dá robiť dobre len vtedy, keď ho milujete. Máme tie najlepšie predpoklady tvoriť jedinečné víno. Slnko nám dopriava najvyšší počet slnečných dní v krajine, naša pôda má špecifické zloženie, ktoré dáva vínu nezameniteľný charakter. Žijú tu pracovití a usilovní ľudia s bohatými skúsenosťami a vinárskou tradíciou. Vyrábame víno z hrozna tam, kde sa urodilo a tak sa snažíme podporovať tento úžasný región.“ Len málo z toho, čo Chateau Rúbaň a Strekovský kraj ponúka.

 

 

13. decembra 2018

Degustácia PD Mojmírovce

Prvé tri hektáre firemných viníc boli založené v roku 1951, ktorý je zároveň rokom vzniku PD Mojmírovce. O tri roky neskôr bolo vyrobené prvé víno v priestoroch historickej pivnice grófa Huňadyho. V roku 1988 boli dané do prevádzky nové moderné pivničné priestory v areáli vinice Mojmírovce.Pre zintenzívnenie vianočnej atmosfréry prijali pozvanie zástupcovia PD Mojmírovce. Vinohrady sa rozprestierajú na Nitrianskej kopcovine s južnou expozíciou v nadmorskej výške 150-170 m. Väčšina pôdy, na ktorej je vysadený vinič, je černozem na spraši. Plochy viniča patria do teplej klimatickej oblasti s priemernou ročnou teplotou 9,8 ºC. Sumár slnečného svitu za vegetáciu je 1227 hodín. Ročný úhrn zrážok je 545 mm. Zo súčasnej plochy 155 ha má z pestovaných odrôd najväčšie zastúpenie Veltlínske zelené, Müller Thurgau, Chardonnay, Rizling vlašský, Rizling rýnsky, Frankovka modrá, Cabernet Sauvignon.

 

 

11. novembra 2017

Degustácia TATRATEA

11. 11. 2017 – magický dátum, ktorý priniesol jedinečnú ochutnávku celého radu tatranských čajov  v podaní špecialistu priamo od spoločnosti KARLOFF Kežmarok.

 

 

 

25. októbra 2017

Degustácia vinárstva TRITICUM

Sme nesmierne radi, že hlavný predstaviteľ Vinárstva TRITICUM prijal naše pozvanie a previedol nás veľmi záujímvou ponukou vín od Vinárstva TRITICUM, ktoré zaberá región Vrábeľ, ktorý bol vždy úzko spätý s vinohradníctvom a vinárstvom. Slnečná poloha, ílovitá pôdna štruktúra a nadmorská výška sú faktory, ktoré výrazne ovplyvňujú vysadené vinice na hore Stredný Dušnok. Zároveň dávajú vyrobenému vínu špecifický charakter, typickú minerálnosť a sviežosť.

 

 

 

13. septembra 2017

Degustácia vinárstva Freistadt

Po viac ako roku a pol prial naše pozvanie p. Kováč – majiteľ vinárstva Freistadt Hlohovec. Koncept mladého a odvážneho projektu je postavený na tradícii názvu značky vína Chateau Freistadt a dopestovaného hrozna z Hlohoveckého rajónu v Malokarpatskej vinohradníckej oblasti. Tento názov nieslo niekoľko storočí až zľudovelo do súčasného názvu Frašták, ktorý je známi nielen v širšom okolí. Slnko a jedinečná pôda s vyšším obsahom vápnika sú typické pre tento rajón. Rieka Váh je významným darcom energie, ktorá ochraňuje časť viníc na jej brehu pred jarnými a zimnými mrazmi, čo umožňuje pripravovať úžasné biele, červené a ružové vínka.

 

10. júna 2017

Festival vína a chuti Partizánske

 

24. mája 2017

Degustácia vinárstva VINIDI

Odkiaľ pochádza slovo VINIDI? Niečo s vínom, ale čo presne? VINIDI vo Vás určite evokuje spojitosť s vínom. Pravda je však taká, že VINIDI v pôvodnom význame nemá s vínom nič spoločné. Týmto menom volali Slovanov ešte dávno pred vznikom Samovej ríše. Vzdávajúc hold viac ako dvojtisícročnej tradícii pestovania viniča a výroby vína na území dnešného Slovenska sa vo VINIDI rozhodli vystupovať práve pod názvom VINIDI, ktoré zároveň symbolizuje nerozlučnú spojitosť ich vín s pôdou, podnebím a umom ľudí.

 

 

19. apríla 2017

Degustácia vinárstva Dubovský & Grančič

Rodiny Grančičová a Dubovská  sa po dlhé generácie starali o svätojurské vinohrady. Začiatky siahajú do 17. storočia. Spoločná púť začala v roku 2003 prvými odrodami spracovanými z našich vinohradov. Prvých dvetisíc fliaš  vyrobili z odrôd Müller Thurgau., Pesecká Leánka  a Silván červený. Dnes vinárstvo Dubovský & Grančič obhospodáruje 10 ha vinohradov vo Svätom Jure. Odrodová skladba je skutočne široká: Rizling rýnsky, Rizling vlašský, Veltlín zelený, Rulandské biele alebo Pesecká Leánka je to najčastejšie s čím sa môžete v ich vinohradoch stretnúť.

 

8. marec 2017

Degustácia vinárstva VVD - Dvory nad Žitavou

Obec Dvory nad Žitavou leží v severovýchodnom cípe Podunajskej nížiny na ľavom brehu rieky Žitava asi 8 km východne od Nových Zámkov. Vinárstvo zaraďujeme do Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti – Strekovský vinohradnícky rajón. Pozornosť sa sústreďuje hlavne na výrobu kvalitných odrodových vín, kde základnou podmienkou je aj dopestovanie zdravého a kvalitného hrozna. Z bielych odrôd sa  pestuje Devín, Chardonnay, Irsai Oliver, Müller Thurgau, Rulandské biele, Rulandské šedé, Rizling vlašský, Rizling rýnsky, Sauvignon, Tramín červený a Veltlínske zelené. Z modrých odrôd sú zastúpené hlavne odrody Alibernet, Cabernet Sauvignon, Frankovka modrá, Rulandské modré, Svätovavrinecké, André a Zweigeltrebe.

 

 

26. február 2017

LATTE ART školenie

Sme školení tými najlepšími! Nakoľko nám záleží na Vašej spokojnosti, sme veľmi radi, že svojou návštevou nás poctil Vladimir Kmec niekoľkonásobný majster SR v LATTE ART – teda v maľovaní mliečnou penou do espressa – a nechal vyšperkovať kúzlo LATTE ART v rámci svojho školenia u našich baristiek.

 

 

8. február 2017

Degustácia vinárstva Sanvin

SANVIN je pokračovateľom pôvodného vinohradníctva a vinárstva v Okoči. Svojim nadčasovým technologickým vybavením sa zaradila do spoločnosti najkvalitnejších prívlastkových vín. SANVIN signuje vína nezameniteľným, jedinečným spôsobom. K charakteru prispieva svojim dielom aj nenahraditeľná lokalita triangel južného Slovenska, severného Maďarska a rakúskeho Burgenlandu.

 

18. december 2016

Degustácia vinárstva Chateau MARCO

Príjemná spomienka na výnimočnú degustáciu v odchádzajúcom roku 2016 za osobnej účasti pána prof. Karvaja pri prezentácii jeho rodinného vinárstva Chateau MARCO s vínami z vlastných vinohradov zo Strekova. Strekovská vínna hora je kolískou nových slovenských muštových i stolových odrôd. Tu uzreli svetlo sveta vinárske pozoruhodnosti z rúk šľachtiteľky Doroty Pospíšilovej, spomedzi korých sú najznámejšie biely Devín a modrý Dunaj. Práve tu má vybudovanú svoju unikátnu ampelografickú zbierku krstný otec spomenutých odrôd, Ondrej Korpás, ktorý obohatil slovenské vinárstvo aj  vlastnými novými odrodami, ako sú Rizling korenistý, Harmónia a Slovakia.

 

30. november 2016

Degustácia vinárstva TERRA PARNA

Podľa slov majiteľov vinárstva: ,,Chceme, aby sa naše víno dostalo k vám na stôl také čerstvé a svieže, ako ho my nafľašujeme. Platí to najmä o bielych a ružových vínach – zásluhou screw cap uzáverov* nás aj po rokoch stále tešia sviežosťou a iskrivosťou. S červeným vínom je to trochu iné, kyslík v mikro dávkach mu, naopak, svedčí. Mikro dávky kyslíka zverujeme kvalitným celokorkovým zátkam. Každému vínu však necháme dostatok času, aby na fľašu dozrelo. Pri každom víne je to individuálne – rovnako ako dospievanie u ľudí.
Okrem toho, že sa do vašich pohárov dostane až v jeho najlepšej kondícii, stihne sa z neho v našich nádobách odbúrať prevažná časť vínneho kameňa. Prirodzene, bez akýchkoľvek aditív.“

 

2. november 2016

Degustácia vinárstva Pivnica Čajkov

Marek Uhnák počas degutácie nezabudol podčiarknúť: ,,Osud našej rodiny je už niekoľko generácií pevne previazaný s Čajkovom, južnými svahmi Štiavnických vrchov a samozrejme s vínom. Vždy sme zásadne ovplyvňovali vinohradnícke a vinárske dianie v chotári a patrili medzi najväčších pestovateľov a výrobcov vína v Čajkove. Už od nepamäti sa v našej rodine nachádza pečať Ostrihomského arcibiskupa z roku 1666, ktorá oprávňovala obchodovať s vínom. Som vďačný, že dlhá kontinuita výroby vína sa v našej rodine nikdy nepretrhla a po skončení školy som mal na čo nadviazať. Preto z úcty k predchádzajúcim generáciám považujem za povinnosť dorábať hrdé Čajkovské víno.“

 

14. september 2016

Degustácia vinárstva Dubovský & Grančič

 

18. jún 2016

Festival vína a chuti

Milovníci kvalitného vína a výnimočných chutí si v meste Partizánske prišli na svoje. 18. júna 2016 sa v priestoroch Kolonia biznis centrum a baric- wine bar caffe Partizánske uskutočnil po prvýkrát FESTIVAL VÍNA A CHUTI PARTIZÁNSKE, počas ktorého mali návštevnici ochutnať výnimočné vína z rôznych oblastí Slovenska a chutné jedlo zo španielskej, talianskej a slovenskej kuchyne.